ІМУНІЗАЦІЯ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19

Згідно із рекомендаціями ВООЗ, будь-які переривання рутинної (планової — відповідно до національного календаря щеплень) імунізації, навіть на короткий період, призведуть до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій або зростання кількості випадків захворювань, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Це буде додатковим навантаженням на системи охорони здоров’я у країнах, які вже й так перевантажені через пандемію COVID-19.

Національне законодавство також не змінює процеси рутинної вакцинації. Згідно із новими змінами у національному календарі щеплень, під час карантинних заходів не заборонено профілактичні вакцинації.

Карантин не скасовує рутинної вакцинації. У пріоритеті є первинні вакцинальні комплекси. Зокрема, це вакцинація від кору, краснухи, поліомієліту, дифтерії, кашлюку та правця, особливо серед дітей першого року життя.

Наразі кампанії додаткової вакцинації мають бути призупинені до моменту зняття карантинних обмежень.

Новонароджених у пологових будинках необхідно продовжують вакцинувати згідно із національним календарем профілактичних щеплень.

Продовжується імунізація рекомендованими вакцинами, серед осіб з груп ризику: вакцинація за станом здоров’я, зокрема від сезонного грипу. Ця імунізація не належить до рутинної за віком, і вакцини не закуповуються коштом державного бюджету. Тому, використовуються доступні в регіоні вакцини чи закуповуються вакцини коштом місцевого бюджетув або інших джерел, не заборонених законодавством.

Всі лікувально-профілактичні заклади забезпечені необхідною кількістю імунобіологічних препаратів.

Медичні працівники детально пояснюють населенню доцільність імунізації під час пандемії COVID-19, ризики поширення вакцинокерованих інфекцій у цей період і переваги вакцинації, так як під час попереднього спалаху кору близько 70% людей, що захворіли на кір, були госпіталізовані з енцефалітом і пневмонією до інфекційних лікарень чи, зокрема, відділень інтенсивної терапії. Деякі з них потребували вентиляційної підтримки.

Зменшення ризику передавання SARSCoV-2 під час вакцинації

Згідно з вимогами щодо профілактики інфекцій та заходів з інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я, під час вакцинації в умовах пандемії COVID-19:

  • використовуються всі можливі доступні засоби зв’язку, щоб інформувати населення про правила вакцинації в умовах пандемії CОVID-19;
  • на період карантинних обмежети рутинну вакцинацію людей з ознаками ГРВІ не здійснюється до моменту одужання;
  • поєднанується вакцинації з плановим патронажним оглядом;
  • уникається створення черг, скупчення в кімнатах очікування, заздалегідь планується графік консультаційних прийомів та вакцинації і розмежовуються потоки пацієнтів (організовуються окремі входи або визначаються години для рутинної вакцинації);
  • виділяються добре вентильовані приміщення та забезпечується дотримання соціальної дистанції не менше 1,5-2 м щодо інших людей (або тих, хто з дітьми), які очікують на вакцинацію; також контролюється кількість осіб для уникнення скупчення понад 10 людей в одному приміщенні;
  • забезпечується дотримання гігієни рук, наявність дезінфекторів із вмістом спирту не менше 60%, використання ЗІЗ.

Рутинну вакцинацію людей, що перебували на самоізоляції через COVID-19 і контактних осіб, рекомендується здійснювати після закінчення періоду самоізоляції у разі відсутності симптомів респіраторної інфекції.

Вакцинація людей, що мали лабораторно підтверджений випадок COVID-19, здійснюється після одужання (відповідно до прийнятого визначення).

У випадку погіршення стану здоров’я після вакцинації необхідно зв’язатися з лікарем.

Головний лікар КНП «Центр ПМСД»

Конотопської районної ради Лариса КОВТУН