Місячник боротьби з курінням

ДИМ – НЕВИДИМИЙ ВБИВЦЯ

Куріння тютюну відноситься до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн світу. У деяких з них число курців на порядок вище, ніж кількість людей, які не курять. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 90 % смертей від раку легенів, 75 % – від хронічного бронхіту і 25 % – від ішемічної хвороби серця –  обумовлені палінням.
Сигарети – це високотехнологічні вироби, які розроблені таким чином, щоб створювати і підтримувати залежність. Багато компонентів, які містяться в них, та дим, який вони виділяють, є фармакологічно активними, мутагенними і канцерогенними. Вдихати тютюновий дим в 4 рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби. Одна з десяти смертей у світі спричинена вживанням тютюнових виробів. І це стається кожні 6 секунд. Пандемія тютюнопаління в XX ст. забрала з життя понад 100 млн. осіб. За офіційною статистикою щороку від хвороб, пов’язаних з курінням, помирає 120 тисяч жителів України. Наша країна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більше 30 % юнаків і дівчат. Третина нашого населення у віці 18-25 років є постійними курцями.
Курці тютюну не лише частіше хворіють і раніше вмирають, але, в середньому, вони гірше бачать, гірше чують, швидше втрачають зуби і лисіють, у них гірше загоюються рани, і, в цілому,  не тільки кількість, але і якість життя курців помітно гірше, ніж у тих, що не палять.
Для багатьох пов’язаних з курінням захворювань існує взаємозв’язок між інтенсивністю і стажем куріння, з одного боку, і ризиком розвитку захворювань, з іншого. При цьому не існує безпечного рівня куріння. Навіть серед тих, хто викурює всього декілька сигарет в день і навіть палить не затягуючись, стан здоров’я помітно гірше, ніж у тих, хто не курить.
Особливу стурбованість викликає уразливість дітей до вторинного диму. Так як легені дітей менші за розміром і їх імунна система менш розвинута, то дія тютюнового диму, перш за все, впливає на органи дихальних шляхів, психічну діяльність та поведінку. Тому заходи по обмеженню куріння в громадських місцях та житлових приміщеннях повинні стати однією з головних цілей охорони здоров’я.
Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства. Передчасній смертності та хворобам в усьому світі, пов’язаних з тютюнопалінням, людство здатне запобігти.
Недавнє опитування показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невеликий шкоду, або взагалі не робить її.
Кинути палити нелегко і всі ми знаємо людей, які спробували, але через деякий час зновуповернулись до своєї звички. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги.
А для тих, хто тільки збирається кинути курити є дуже багато порад. Ось деякі з них:
1. Повідом своїм друзям, батькам, родичам, що ти кидаєш палити. Чим більше людей знатиме про твоє рішення, тим більше шансів довести розпочате до кінця.
2. Не зарікайся покинути назавжди – покинь спочатку на один день, потім ще, ще і ще на один.
3. Вибери визначений день, зберися з духом і покинь. Щоб відволікатися, займися чим-небудь із друзями-некурцями.
4. Викинь усе, що нагадувало б тобі про паління: попільничку, сірники тощо.
5. Придбай жувальну гумку без цукру, м’ятні пігулки  тощо.
6. Пам’ятай, що, якщо ти зможеш покинути палити, ти навчишся розпо­ряджатися своєю долею. Тобі буде простіше приймати й інші важливі рішення.
7. Постійно нагадуй собі, що паління обов’язково заважатиме виконанню поставлених завдань.
Доброю новиною є те, що можна отримати істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають таку ж тривалість життя, що у людей, які ніколи не палили.
Притча
Колись давно у стародавньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий Мандарин. Якось пройшов цією країною розголос, що неподалік від кордону з’явився чернець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той розголос і до Мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною на світі!?  І захотів обдурити його: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю у ченця, що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо він скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – випущу його…». Запросив Мандарин ченця до себе в палац. У пишній залі зібралось багато людей, усім хотілось подивитись двобій найрозумніших людей на світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинились  і до зали зайшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин проказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?». Мудрець трохи поміркував, усміхнувся і відповів: «Все в твоїх руках».
Отже, все у Ваших руках!