ОБЕРЕЖНО, КІР !

Спалах кору в Україні, на жаль, не є неочікуваним. За спільною оцінкою ВООЗ та ЮНІСЕФ у 2016-му році Україна була на другому місці серед країн з найнижчим охопленням імунізацією у світі.
Головна причина спалахів кору — низький рівень охоплення вакцинацією. Більшість захворілих ( понад 86%) – не були повністю захищені щепленням (двома дозами вакцини проти кору).
З початку 2019 року на кір захворіли понад 5 тисяч українців.
З усього числа людей, які захворіли на кір, максимальна кількість – це діти до 17 років. Найуразливіші вікові групи дітей – до 1 року, 1-4 років та 5-9 років.
Кір – гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, ураженням верхніх дихальних шляхів і плямистою висипкою на шкірі. Кір викликається вірусом, що швидко гине при нагріванні, ультрафіолетовому опроміненні, під впливом дезінфікуючих засобів.   Джерелом інфекції є хвора людина, що стає заразною за 2 дні до появи перших ознак захворювання і залишається небезпечною для навколишніх протягом 5 днів після появи висипки.
Передача інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом. Зараження кором через треті особи і різні предмети не відбувається через малу стійкість вірусу в зовнішньому середовищі. До кору високосприйнятливі всі люди. Не хворівші і не щеплені, при зараженні занедужують в 100% випадків. В останні роки все частіше кором хворіють молоді люди, у яких згодом знизилася несприйнятливість до інфекції після зроблених у дитинстві протии-коревих щеплень. Вірус кору проникає в клітини слизової оболонки дихальних шляхів, там розмножується і кров’ю розноситься по всьому організмі. При цьому збудник накопичується в слизових оболонках очей, дихальних шляхів, порожнини рота, шкірі і вражає їх. Кір приводить до зниження загального імунітету в період хвороби і наступних декількох місяців, що проявляється загост-ренням наявних у хворого хронічних запальних захворювань (гайморит, тонзиліт, отит і ін.). Після перенесеного кору розвивається стійка довічна несприйнятливість до захворювання. Після щеплень несприйнятливість зберігається близько 15 років.
Як розпізнати Кір?

Інкубаційний період триває 9-21 день. Захворювання починається з підвищення температури тіла до 38-39ºС, розвитку нежиті, грубого («гавкаючого») кашлю, осиплості голосу, світлобоязні, головного болю, загальної розбитості і порушення сну. З’являється одутлість обличчя, яскраве почервоніння коньюнктив і слизової оболонки порожнини рота. На 2-3-й день хвороби на слизовій оболонці щік з’являються висипання у вигляді дрібних білих цяток . Звичайно вони розташовуються групами, ніколи не зливаються між собою і по зовнішньому вигляду нагадують манну крупу. Зберігаються протягом 1-3 днів, потім зникають. На 4-ту добу хвороби за вухами і на переніссі, потім протягом доби на шкірі всього тіла, шиї і верхньої частини грудей з’являються цятки рожевого або червоних кольорів, які через кілька годин збільшуються в розмірах, перетворюються у великі плями пурпурних кольорів, мають нерівні краї, зливаються. Період висипання характеризується підвищенням температури тіла до 40 ºС, посиленням запалення дихальних шляхів і погіршенням загального стану хворо-го. Температура тіла досягає максимуму на 2-3-й день висипання, а потім швидко знижується до норми, і наступає видужання.

 Як попередити Кір? 

Надійним методом попередження кору є вакцинація.
Для захисту від кору необхідно отримати 2 дози вакцини КПК.
В Україні наявна вакцина виробництва ГлаксоСмітКляйн, Бельгія.
Якщо вашій дитині від 1 до 9 років, і вона пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за календарем, батькам необхідно якнайшвидше звернутися до медзакладу і зробити безоплатне щеплення проти кору.
Дітям, яким скоро виповнюється 1 рік або 6 років, потрібно зробити щеплення за календарем.

Головний лікар                                                          А.МАНЯК