ОБЕРЕЖНО – ТУБЕРКУЛЬОЗ!!!

Туберкульоз відомий давно. Під час археологічних досліджень в Єгипті було знайдено мумію людини внутрішні органи якої були заражені туберкульозом. Вік її був більше 2000 років, але при посіві на живильні середовища, збудник дав ріст і почав розмножуватися. Це говорить про те, що туберкульоз був , є і буде на Землі.

Збудником туберкульозу є туберкульозна паличка, яку виявив в 1882 році німецький учений Роберт Кох. 80% дорослого населення є носіями туберкульозної палички, про те не хворіють і не можуть заразити інших, аж поки за сприятливих умов паличка не активізується. Крім легеневих, туберкульоз має багато інших форм. Туберкульоз проблема соціальна, немає чіткої залежності, які категорії населення хворіють частіше. Необов’язково це – безпритульні, ув’язнені, наркозалежні. За статистичними даними в Конотопському районі 10% хворих – пенсіонери, 13% – асоціальні прошарки населення, а більшість – люди працездатного віку.

Які ж обставини сприяють захворюванню на туберкульоз? Це, насамперед, контакти з хворими на туберкульоз, захворювання на туберкульоз в минулому, інтенсивне ультрафіолетове випромінювання та низький рівень життя. Один хворий на туберкульоз може заразити 10-15 осіб.

Наш район сільськогосподарський, тому певне значення має захворювання на туберкульоз домашніх тварин. Найчастіше туберкульозом хворіє велика рогата худоба, рідше – свині, собаки, коти. Серед птиці туберкульоз найчастіше буває у курей. Найімовірніше можна заразитися вживаючи сире молоко хворих корів. Але не виключена можливість інфікування людини хворими тваринами шляхом прямого контакту.

Якими можуть бути скарги хворого на туберкульоз? При занедужанні людину повинні насторожити насамперед такі скарги: кашель (понад три тижні), виділення мокроти, біль у грудях, задишка, присутність крові в мокроті. До загальних скарг відносяться підвищення температури тіла, озноб, пітливість (особливо вночі), прискорене серцебиття, слабкість, втома, погіршення апетиту, схуднення. Щоб виявити туберкульоз органів дихання своєчасно, необхідно регулярно проходити флюорографічне обстеження. При обстеженні груп ризику ефективність виявлення туберкульозу в 55 разів вища, ніж при суцільному обстеженні.

Кого ж можна віднести до груп ризику? Інститут фтизіатрії та пульмонології визначає групи ризику за епідеміологічними, медико – біологічними та соціальними ознаками. До першої групи відносяться особи, які перебували чи перебувають в контакті з хворими на туберкульоз, у тому числі працівники протитуберкульозних закладів та особи, які працюють на фермах де можуть бути хворі на туберкульоз тварини.

Група ризику за медико – біологічними ознаками включає осіб, що кашляють три тижні і більше, ВІЛ – інфікованих хворих та хворих на СНІД, осіб з хронічним отруєнням пестицидами, хворих на цукровий діабет, психічні хвороби/, особи з алкогольною та наркотичною залежністю, курці.

Особливу небезпеку становлять особи, які відносяться до соціальної групи ризику. Це особи без постійного місця проживання, ті що повернулися з пенітенціарних закладів та інші.

Важливе значення в профілактиці має своєчасно розпочате лікування. Деякі пацієнти уникають його. З 1995 року примусово госпіталізувати хворого з відкритою формою було неможливо, не порушуючи його прав, так як відповідні розпорядження радянських часів відмінили. Показово, що в цьому ж році в Україні було проголошено епідемію туберкульозу. В 2012 році в Закон України «Про боротьбу з захворюванням на туберкульоз» було внесено зміни, Кабінет Міністрів України розпорядився примусово госпіталізувати хворих з відкритими формами туберкульозу у випадку їх відмови від лікування чи порушенні лікарняного режиму (стаття 11 Закону України), до порушників можуть застосовувати штрафні санкції.

Як же вберегтися від туберкульозу? Стовідсоткового рецепту, як захистити себе, нажаль, немає. Але поради можна дати: їжте білкову їжу, вживайте вітаміни, більше гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом, позбудьтесь шкідливих звичок, уникайте стресів, щорічно проходьте флюорографічне обстеження, а для дітей – туберкуліно -діагностику.

Будьте пильні! Проходьте огляди у сімейних лікарів що півроку, дбайте про себе та своїх близьких. Краще остерігатися туберкульозу, аніж лікувати його. Пам’ятайте – Ваше здоров’я у Ваших руках!

Головний лікар КНП «Центр ПМСД»

Конотопської районної ради А.МАНЯК