Підготовка до школи в умовах карантину

1 вересня до закладів освіти допускатимуть лише у масках або респіраторах, водночас на заняттях маски можна буде не використовувати. Педагоги опитуватимуть учнів/студентів щодо їхнього самопочуття і зможуть проводити уроки на відкритому повітрі.

Відповідні рекомендації щодо організації освітнього процесу затвердив Заступник Міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко 22.08.2020 (постанова КМУ № 50).

Вхід до закладу освіти буде можливий лише у захисній масці або респіраторі. У період карантину до закладу не допускатимуть батьків або супроводжуючих осіб – крім тих, які супроводжують осіб з інвалідністю.

На заняттях захисні маски або респіратори можна не використовувати. Водночас під час пересування приміщеннями закладу носіння масок є обов’язковим. 

Перед заняттями педагоги опитуватимуть учнів/студентів щодо їхнього самопочуття. Тих, у кого буде виявлено симптоми гострих респіраторних захворювань, оперативно направлятимуть до медпрацівника для огляду. 

Персоналу проводитимуть обов’язкову термометрію і не допускатимуть до закладу з температурою понад 37,20 Сº. Водночас для учнів та студентів температурний скринінг не буде обов’язковим. 

Закладам також рекомендовано адаптувати освітній процес. Зокрема, проводити заняття на відкритому повітрі за можливості, передбачити змогу визначати різний час початку та закінчення занять, перерв для різних класів та груп, обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях. У закладі також необхідно буде запобігати утворенню скупчень учнів/студентів та мінімізувати їхні пересування між кабінетами і аудиторіями.

На період карантину заклади повинні забезпечити наступні умови безпеки:

  • місця для обробки рук антисептиками на вході до всіх приміщень,

  • збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери,

  • підготовлені санітарні  кімнати: рідке мило, паперові рушники або електросушарки для рук,

  • плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю,

  • обладнані медпункти: безконтактні термометри, дезінфектори, засоби індивідуального захисту,

  • розмітка на підлозі для утримання дистанції та організованого руху коридорами,

  • провітрювання приміщень не менше 10 хвилин після кожного заняття,

  • очищення і дезінфекція поверхонь – дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо – після проведення занять у кінці робочого дня.

Рекомендації також встановлюють особливості організації харчування. Так, у період карантину не дозволяється харчування за типом “шведського столу” та з самообслуговуванням. Заклад також повинен мати графік харчування учнів/студентів. Відстань між столами має бути не менш як 1,5 м, а за одним столом має бути не більш ніж 4-х осіб.

Працівники харчоблоку працюватимуть у захисних масках і одноразових рукавичках. Працівники, які видають страви або здійснюють розрахунок, додатково матимуть захисні окуляри або щиток.

Керівники закладів також мають забезпечити проведення роз’яснень та інструктажів для персоналу та здобувачів щодо того, як запобігти зараженню та поширенню коронавірусу, як реагувати на симптоми COVID-19, як правильно використовувати і утилізовувати маски/респіратори, рукавички. Крім того, закладам рекомендовано розробити алгоритми дій на випадок надзвичайної ситуації, пов’язаної з випадками COVID-19 у закладі.

Також встановлено рекомендації щодо перевезення дітей та працівників закладу в шкільному транспорті. Перевізнику необхідно забезпечити водіїв масками/респіраторами та антисептиками для рук, щоденно контролювати їхній стан здоров’я та не допускати до роботи працівників з ознаками гострої респіраторної хвороби і температурою вище 37,20 С°.

Салон транспорту необхідно дезінфікувати до початку та в кінці робочої зміні. Вхід до салону автотранспорту здійснюється за наявності захисної маски/респіратора. Кількість пасажирів має бути у межах кількості місць для сидіння.

Нагадаємо, загальнонаціональний карантин, встановлений через пандемію COVID-19, продовжено до 31 серпня 2020 року. З 1 серпня залежно від епідемічної ситуації в кожному з регіонів встановлюватиметься один з чотирьох рівнів епідемічної небезпеки – “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний”.

Як під час карантину пройти медогляди дітям, які йтимуть у дитячі садочки і школи.

Батьки з дітьми мають звернутися до лікаря-педіатра, або сімейного лікаря з яким укладена декларація, і після огляду дитини отримати довідки форми 086-1 і форми 063 про щеплення, які робили дитині. Проходити вузьких фахівців у плановому порядку треба буде за електронним направленням від лікаря з яким заключена декларація. Також слід зазначити, що у батьків не повинно бути перестороги щодо того, що у поліклініках дуже багато дітей з температурою, дітей з температурою оглядають в окремих приміщеннях у певний час, тому ризику зараження немає. Але все одно під час відвідування медзакладу слід використовувати маски як для дитини, так і для батьків, бо це звичайні протиепідемічні заходи під час карантину.

У Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що медичні огляди перед навчальним роком проводяться для дітей першого класу. Для всіх інших дітей – проводяться раз на рік.

Відповідальність за проходження медичного огляду покладається на батьків. Батьки можуть сконтактувати із своїм сімейним лікарем і визначити дату проведення медичного огляду”.

Особлива увага звертається на вакцинацію дітей. Сьогодні вакцина є, сьогодні потрібно зробити всі щеплення, які передбачені національним календарем щеплень залежно від віку дитини”.

На початок навчального року батьки дошкільнят, школярів та студентів мають надати в освітній заклад довідку про стан здоров’я дитини. Таку довідку видає педіатр або сімейний лікар, з яким укладена декларація.

Механізм отримання довідок цьогоріч незмінний не зважаючи на карантин. За отриманням довідки до навчального закладу, для дитини, яка йде перший раз у дитячий садочок, батьки повинні звертатися до свого сімейного лікаря або лікаря-педіатра. Лікарі видають три довідки.

Перша — про стан здоров’я дитини.

Перелік обстежень, які необхідно пройти, для того щоб отримати таку довідку розповість або лікар-педіатр, або сімейний лікар, але обов’язково — загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, загальний аналіз калу, це стандартний перелік обстеження, які ми робимо усім дітям незалежно від карантину.

Друга — щеплення.

Форма 063 про наявність щеплень обов’язкових у дитини, без цієї довідки діти до дитячих садочків не допускаються.

Третя дещо відрізняється від інших довідок. У такій довідці лікар вказує не лише про інфекційні захворювання дитини, а й контакт на коронавірусну інфекцію і наявність катаральних явищ.

Для дитини, яка відвідувала дитячий садочок, видається медична довідка лише після загального аналізу калу та довідка про те, що у неї відсутня коронавірусна інфекція.