Що необхідно знати про коронавірусну інфекцію

Коронавірус-це вірус, що належить до родини коронавірусів, виявлених у місті Ухань(Китай, провінція Хубей) ідентифікований як причина спалаху респіраторних захворювань.Перший випадок захворювання на пневмонію невідомої етіології зафіксовано в кінці 2019 року в Китаї.При епідеміологічному розслідуванні більшість хворих відвідували оптовий ринок морепродуктів, де також продаються кури, хижаки, бабаки та інші дикі тварини.
Виявлений коронавірус-це новий вірус, який відрізняється від збудника грипу, пташиного грипу, аденовірусної інфекції, важкого гострого респіраторного синдрому (SARS – COV) та інших поширених захворювань органів дихання.Впродовж початку 2020 року коронавірусна інфекція швидко розповсюдилась на десятки країн та прийняла ознаки епідемії.
Крім Китаю, найбільше захворівших на коронавірусну пневмонію зафіксовано в Південній Кореї, Ірані, Італії тощо.
В Україні розпорядженням КМУ України від 03.02.2020р. № 93-р створений оперативний штаб з питань запобігання занесенню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом.
03.03.2020р. 1 випадок захворювання COVID – 19 зареєстрований в Україні- захворів мешканець Чернівецької області, що повернувся із туристичної поїздки в Італію (через Румунію).
Взагалі на цей час в світі захворіло на коронавірусну інфекцію більше 100 тис. людей, а померло від пневмонії або ускладнень – більше 3 тис. людей.
Дані щодо кількості захворівших на інфекцію та кількості летальних випадків в світі щоденно змінюються, як правило в сторону збільшення.
Вірус може передаватися від людини до людини переважно повітряно-крапельним шляхом, від тварини до людини контактним шляхом та при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних продуктів.
Заходи щодо локалізації та недопущення поширення коронавірусу в Чернівецькій області тривають.
Також з метою недопущення завезення коронавірусу та раннього виявлення хворих проводиться термометрія людей на кордонах та пунктах пропуску України, проведення певних ізоляційних заходів осіб з підозрою на хворобу або самоізоляції.
Клінічні симптоми в зв’язку з інфекцією COVID – 19: лихоманка, кашель, біль у горлі, закладеність носа, нездужання, головний біль, біль у м’язах, млявість.
Початок захворювання – поява респіраторних симптомів або симптоми, які погіршуються протягом одного тижня після початку хвороби.
Рекомендації щодо захисту від коронавірусу : часте миття рук впродовж 20 сек. та обробка антисептичними засобами; під час кашлю та чхання прикривання роту і носу серветкою або згином ліктя та миття після цього рук; уникання натовпу та тримання дистанції на відстані метра від інших людей, зокрема тих, хто кашляє та чхає; використання хворими медичних масок для попередження зараження оточуючих; уникнення торкання обличчя брудними руками; обробка деззасобом особистих речей– телефонів, комп’ютерів, столів, окулярів, сумок, дверних ручок тощо; термічна обробка сирого м’яса, м’ясних субпродуктів та яєць; зміцненнявласного імунітет шляхом повноцінного харчування, здорового сну, фізичних вправ та дотримання водного балансу організму та ін.Крім того, необхідно обмеження подорожей в країни, що неблагополучні на захворювання коронавірусною інфекцією.
Розроблений алгоритм дій лікарів закладів охорони здоров’я при зверненні особи, яка відповідає випадку COVID – 19, лікарів-епідеміологів при проведенні протиепідемічних заходів, щодо організації лабораторного обстеження осіб у вірусологічних лабораторіях та рекомендації для населення при наявності гострого вірусного захворювання та перебування у КНР та інших країнах неблагополучних на захворювання.
Попередження проявів серед населення паніки та розповсюдження недостовірної інформації щодо коронавірусу.
Необхідно пам’ятати, що при виявленні симптомів захворювання на коронавірус та контакти з хворими потрібно негайно звернутися за медичною допомогою до сімейного лікаря. Виконання рекомендації лікарів – запорука здоров’я та недопущення поширення вірусних інфекцій серед населення.

В.О.Головного лікаря КНП
«Центр первинної медико-санітарної
допомоги» Конотопської районної ради Ірина МАРЕНДИЧ