Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування

Щорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, до проведення якого залучається і Україна. Акція проводиться з метою популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення та відновлення втраченої традиції — годування дітей грудьми.

ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя, причому воно повинно початися вже протягом години після народження і бути «на вимогу» дитини. Пляшок або пустушок слід уникати.

Грудне молоко – ідеальне харчування для новонароджених і немовлят. Воно дає немовлятам всі поживні речовини, необхідні для здорового розвитку.

Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається протягом всього життя. Діти, які знаходились на грудному вигодовуванні, міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванн

Що ж потрібно для того, щоб грудне вигодовування склалось успішно? Слід лише дотримуватись ряду нескладних для виконання правил.

Розпочати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це станеться в першу годину життя. Навіть якщо дитина не виявляє бажання смоктати груди, контакт шкіра-до-шкіри через викладання на живіт чи груди матері матиме свій позитивний ефект для грудного вигодовування – саме у такий спосіб відбувається природній «запуск» лактації.

Сумісне перебування з немовлям забезпечить Вам організацію вигодовування за потребою. Цей підхід дозволить дитині скласти власний режим харчування, який природно відповідатиме особливостям і потребам саме Вашого малюка. Забезпечивши дитині перебування біля грудей так часто, як вона того потребує, Ви забезпечите її адекватною кількістю грудного молока. Адже молоко в грудях синтезується виключно у відповідь на смоктання – час та активність смоктання сприймаються Вашим організмом як своєрідне замовлення на продукцію молока – в тій кількості, в якій цього потребує малюк. Запам’ятайте просте правило – чим частіше малюк смокче груди, тим більше молока в них утворюється. Тому кожного разу, коли Ви відчули сумніви з приводу того – чи вистачає молока немовляті, починайте зі збільшення кількості прикладань до груді. Принцип вигодовування за потребою «працює» цілодобово, тобто нічні годування будуть і мають бути, бо великі перерви у стимуляції груді (годування – це і є стимуляція) неминуче зменшують продукцію молока.

Слідкуйте за тим, як дитина прикладена до грудей. Невірне положення коло грудей може травмувати груди, вносити дисбаланс в склад отримуваного дитиною молока, недостатньо стимулювати продукцію молока. Складові вірного прикладання: широко відкритий ротик малюка, глибокий захват навколососкового кружка, причому знизу більше, ніж зверху, округлені щічки, підборіддя торкається груді, відсутність будь-яких неприємних відчуттів у Вас, чути як дитина ковтає молоко. При цьому ініціатором закінчення годування має виступати дитина.

Уникайте використання імітаторів Ваших грудей – соски-пустушки та пляшечки з соскою. Уся потреба смоктального рефлексу, яка закладена малюкам природою, має реалізуватись на груді – таким чином дитина захищає себе від недоїдання та не дає про себе забути. Найсучасніша соска не здатна відтворити живу тканину грудей та вносить плутанину у відпрацювання дитиною навички досконалого смоктання грудей. Пляшечка з соскою особливо небезпечна – за сутністю вона імітує маму, бо, окрім смоктання, ще й насичує дитину. Таким чином, соска може стати Вашим конкурентом. Чим молодша за віком дитина, тим ризик відмови від груді у разі використання годування чи напування з пляшечки вищий. У разі потреби, у якості альтернативи використовуйте годування дитини з чашки, ложки, шприца без голки.

Годуйте дитину виключно грудним молоком до досягнення нею шестимісячного віку, тобто не пропонуйте дитині до цього терміну ніякої іншої їжі та пиття (в тому числі води, чаю, соків). По-перше, всі потрібні інгредієнти в повному обсязі представлені у Вашому грудному молоці (в тому числі і вода). По-друге, малюк має вкрай обмежені можливості перетравлювати та засвоювати будь-яку іншу їжу. По-третє, кожна порція іншої їжі витісняє грудне молоко – сита дитина втрачає інтерес до Вашої грудей, в результаті чого продукція молока починає знижуватися.

У разі потреби підтримати лактацію слід ввести процедуру зціджування грудей, яка імітує смоктальні рухи дитини. Застосовуйте зціджування кожні 3 години, якщо Ви не маєте змоги перебувати з дитино разом, починаючи з першої доби, не чекаючи моменту, коли «прийде молоко». У інших випадках, коли Ви з дитиною знаходитесь на сумісному перебуванні, дотримуєтесь вигодовування за вимогою, дитина достатньо активна коло грудей та годується не рідше 8 раз на добу, потреби в зціджуванні не має.

У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування, не тривожтесь наодинці – звертайтесь до груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких є медичні працівники, а також і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.

Успішного Вам грудного вигодовування!